Citas kultūras mūs bagātina.

Standarta

Mēs visi esam dzīvas būtnes, cilvēki. Mēs visi esam vienādi, bet tajā pašā laikā atšķirīgi. Laika gaitā ir izveidojies konkrēts priekšstats par konkrētās tautas kultūras iezīmēm. Kas vienā kultūrā var būt nepieņemams, otra ir gluži pašsaprotama lieta. Mums visiem piemīt ģeogrāfiskam etniska, politiska, reliģiska, morāla, ētiska un vēsturiska kultūras identitāte.

Kontinents, valsts, pilsēta, tāpat arī apkārtējā sabiedrība ietekmē to kādi mēs esam.

Mēs atšķiramies ne tikai pēc izskata, atšķirība ir paslēpusies arī uzvedības, žestu uztverē un sarunas veidošanā. Šodien diskusiju kluba mēs runājām par kultūras atšķirībām. Tā kā esam no dažādām valstīm, dažādos kontinentos, tad tas bija tiešām interesanti uzzināt kādas ir atšķirības vienā vai otrā tautas kultūrā.

Pirmā nozīmīgā atšķirība, kuru konstatējām ir cilvēka attieksmē pret ģimeni un apkārtējo sabiedrību. ASV un Rietumeiropa ir izteikta individuālistu sabiedrība. Cilvēks pats var izvēlēties, kur dzīvos, kur mācīsies, kurai sabiedrības daļai piederēs u.t.t.Vienlīdzība, vārda brīvība, likumu vara, tas tik ļoti raksturo Rietumu sabiedrību. Savukārt, vairums Āzijas tautas kolektīvs, grupa tiek vērtēta pāri indivīdam. Indivīds tiek pakļauts ģimenei un sabiedrības grupai, kura viņš ir piedzimis. Piederība konkrētai sabiedrības grupai tiek iegūta jau no pašas dzimšanas un to mainīt ir neiespējami. Cilvēks savu dzīvi ietekmēt var ļoti minimāli un lielākā daļa pat to negrib, jo viņi pieņem lietas tādas kādas tās ir. Liela nozīme ir vīrietim, ģimenē valda vīrieši, kuri pieņem visus svarīgos lēmumus.  Svarīgākais, ka katra tauta ir pieradusi pie konkrētām lietām un to kartības.

Diskusijas gaitā, mēs visi atklājām daudz citas, interesantas lietas par tradīcijām, dzīves uztveri, kultūras īpatnībām u.c. lietām.

Mana diskusiju grupā ir 10 cilvēki gandrīz no visiem kontinentiem. 🙂

Mēs esam no:

Latvijas, Vācijas, Zviedrijas, Spānijas, ASV,  Krievijas, Ķīnas, Japānas, Ēģiptes un Meksikas.

Jo ilgās uzturos Vācijā, jo vairāk iepazīstu vāciešu sadzīves un kultūras iezīmes un īpatnības.

Vācieši ir ļoti precīzi. Viņi analizē katru detaļu, visam jābūt saskaņotam un perfektam. Vāciešiem ne visai patīk pārsteigumi, arī, ja tie ir pozitīvi. Visur jāierodas precīzi, nokavēšanās ir necieņas izrādīšana. Sabiedriskais transports kursē ar sekundes precizitāti, tāpat arī veikali un iestādes atveras un  slēdzas precīzi laikā. Vācieši ir ļoti organizēti, precīzi un zinoši. Man noteikti būs jāveltī atsevišķa nodaļa vācu  kultūras un sabiedrības sīkākam aprakstam.

Savukārt runājot par Ķīnu, tā ir pavisam cita pasaule, kurā vēl joprojām pastāv sadalījums: vīrieša un sievietes pasaule, lai gan, protams, ka Eiropas kultūra un ASV ir atstājusi savas pēdas arī Ķīnā. Lielās pilsētās sievietes var redzēt vadošos amatos, lai gan retāk nekā vīriešus, savukārt, mazās pilsētās sievietes tiek atstātas otrajā plānā. Izrādās, ka Ķīnā nav visur pieņemts dod sievietei vietu vai atvērt viņai durvis u.t.t. Tāpat sabiedrība nosoda to sievieti, kas smēķē, lieto alkoholu vai arī ir šķīrusies no vīra.

Japānas kultūra tikai nedaudz līdzinās Ķīnas. Japāņiem nav pieņemts daudz žestikulēt un pieskarties viens otram publiskās vietās. Tā ir viena no īpatnībām, ko japāņi nesaprot eiropiešos, it īpaši spāņus un grieķus, kuri žestikulē  un pieskaras viens otram visu laiku. Japāņiem tāpat kā Ķīniešiem ir atšķirīga attieksme pret vīrieti un sievieti. Lai gan šī robeža izzūd, sieviete vienalga tiek nostatīta zemāk. Interesanti ir arī tas, ka japāņi sasveicinoties paklanās viens otram.

Runājot par Ēģipti un tās kultūru nevar nerunāt par islamu, jo tieši islāma ideoloģija ir tā, kas gadsimtiem ir noteikusi un nosaka arābu pasaules uzvedību. Diemžēl, dažādu radikālu islāma teroristu grupējumu dēļ, islāms daudziem asociējās ar naidu pret Rietumu pasauli un tās vērtībām, lai gan patiesībā  “islāms” nozīmē mieru, mīlestību un pakļaušanos Dievam. Protams, ka islāma valstis pilnībā atšķiras no Rietumu valstīm. Sievietei sabiedrībā nav nekādas lomas vai teikšanas. Tas gan nav visas valstis, bet tādās valstīs, kā Saūda Arābija, Irāna, Irāka, Pakistāna u.c. tas ir saglabājies. Rietumu pasaulei biezi ir nesaprotami, kāpēc Saūda Arābijā sievietei ir aizliegts vadīt mašīnu, nemaz nerunājot par valsts atstāšanu vienai. Irānā sieviete nevar nopirkt pat vilciena biļeti bez vīrieša palīdzības. Daudzās pilsētas ir tā, ka vīrietis ieiet veikalā un sieviete paliek ārā, gaidot vīrieti atgriežamies. Nemaz nerunājot par hidžabām, kas viņām jānēsā. Citām sievietēm ir jānēsā arī burka jeb parandža, kas aizsedz visu seju atstājot tikai acis.

Man vienmēr ir interesējis jautājums, kā tas sievietes ir iebraukušas Rietumu valstīs. Ja viņas nedrīkst svešu vīriešu sabiedrībā un publiski atklāt savu seju, tad ka viņas tiek cauri lidmašīnas drošības kontrolei un kāda izskatās pases bilde. Jo teiksim Eiropā pases bildēs nav atļauts pat viegls lakatiņš, kur nu vēl aizsegta seja. Šis jautājums man jau ir kādu laiku, tikai es joprojām nezinu atbildi.

Lai nu kā, katrai valstij ir sava kultūra, tradīcijas, kas nav sliktākas vai labākas viena par otru, bet gan citādākas.

Tas ir tik interesanti uzzināt par citām valstīm to kultūru, sabiedrību, tradīcijām. Citas kultūras mūs bagātina 😉

Anonymous (:

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s